Radiologija jau nėra vien tik diagnostika. Šiandien ji suteikia galimybę gydytojams būti preciziškiems, geriau diagnozuoti ir gydyti.
Vieną dieną atėjote į operaciją, o kita diena jau savomis kojomis grįžtate namo. Nors esame pripratę po ilgo gijimo laikotarpio po sunkių operacijų, dabar atsiranda vis daugiau būdų, kaip gydymą padaryti lengvesnį. Vienas iš tokių būdų – operacijos taikant itin mažus pjūvius.
Laidoje „Delfi diena“ su doc. Dr. Artūru Samuiliu, VUL Santaros klinikų Radiologijos ir branduolinės medicinos centro vadovu, buvo kalbama viena iš konferencijos „Longevity“ temų apie vėžio gydymą taikant minimaliia invazines procedūras ir pasitelkiant dirbtinį intelektą.
Pasak doc. Dr. A.Samuilio, dažniausiai žmonės įsivaizduoja, kad radiologija yra tik diagnostika, kai padaroma kompiuterinio tomografo ar rentgeno nuotrauka. Tačiau ji tuo neapsiriboja.
„Radiologija leidžia mums būti preciziškiems, radiologiniai įrankiai padeda mums geriau diagnozuoti, bet taip pat ir geriau gydytu. Kalbant apie vėžio gydymą, jame dalyvauja daugybė specialistų. Pradedant gera diagnostika, kurioje dalyvauja ir radiologai, taip pat ir chirurgai, onkologai ir t.t.
Kiekvienu atveju bent jau tretinio lygio ligoninėse bandome prieiti prie ligonio individualiai ir rasti jam geriausią gydymą“, – kalbėjo gydytojas.
Ilgą laiką buvo akcentuojamas pacientų išgyvenamumas – kiek žmogus išgyvens po tam tikro gydymo. Visgi mažai dėmesio buvo atkreipiama į gyvenimo kokybę.
„Jei žmogus, nepaisant to, kad gauna gydymą, gali darbuotis, būti su šeima, džiaugtis laisvalaikiu, o tai džiugina. Nes tada naštai ir šeimos nariams, ir medicinos sričiai yra mažesnė. Gyvenimo kokybė yra vienas iš kriterijų, į kuriuos reikia atsižvelgti“, – sakė pašnekovas.
Intervencinės radiologijos atveju, pasak gydytojo, nors. Ne visada pasiekiamas geresnis išgyvenamumas, bet gyvenimo kokybė būna tikrai geresnė.
„Procedūra yra mažiau invazyvi, pjūviai kur kas mažesni. Pacientui dažnai procedūra gali ūti atliekama tą pačią dieną – tą pačią atėjo, tą pačią išėjo, Net jei procedūra yra ypač sudėtinga, dažniausiai jau kitą diena žmogus išleidžiamas namo. Namo jis grįžta savomis kojomis, neilgai trukus gali grįžti į darbą“, – kalbėjo doc. Dr. A.Samuilis.
Gydytojas radiologinę intervenciją palygina su tradicine chirurgija.
Jos atliekamos su didžiuliais pjūviais, pašalinamas nemaža dalis organų. Stresas organizmui tada irgi gerokai didesnis, todėl ir pacientui tenka ligoninėje pagulėti ilgiau,“ – sakė gydytojas.
Nors viskas atrodo gana moksliška, iš tiesų pacientams tokios naujos procedūros yra labai naudingos. Visų pirma, daug trumpiau gulima ligoninėje, o ir pats gulėjimas yra lengvesnis, su mažiau prijungtų aparatų.
„Procedūrą pacientai ištveria gana nesudėtingai, tada gali grįžti į įprastą savo veiklą. Tokiu būdu galime gydyti įvairias būkles. Daug kalbame apie onkologijos gydymą, bet gali būti gydomi įvairūs kraujavimai, insultas, uždegiminės ligos, jų komplikacijos“, – sakė doc.dr. A.Samuilis.
Interviu su VUL Santaros klinikų Radiologijos ir branduolinės medicinos centro vadovu doc.dr. Artūru Samuiliu žiūrėkite Delfi TV nuo 36.30 – https://bit.ly/delfiTV_diena