Search
Close this search box.

Transarterinė chemoembolizacija (TACE)

Hepatoceliulinė karcinoma (HCC) yra ketvirtas pagal dažnumą vėžys ir trečia pagrindinė su vėžiu susijusių mirčių priežastis pasaulyje. Transarterinė chemoembolizacija (TACE) – minimaliai invazinis endovaskulinis HCC ir mCRC navikų gydymas. Tarp įvairių gydymo galimybių transarterinė chemoembolizacija (TACE) yra veiksmingas pasirinkimas pacientams, sergantiems tarpine HCC stadija. TACE procedūros yra plačiai pripažintos visame pasaulyje neoperabilaus ar vidutinės stadijos HCC gydymo metodas.

Embolizacija – kraujagyslės spindžio dalies arba viso kraujagyslės spindžio užkimšimas, kraujo tėkmės sustabdymas kraujagysliniuose dariniuose. Pažangi transarterinė chemoembolizacija – TACE – apjungia lokalų chemoterapinio vaisto tiekimą su embolizacija. TACE procedūros yra skirtos gydyti kepenų vėžį (HCC ir mCRC). Procedūras atlieka intervencinis radiologas.

HCC – (hepatoceliulinė carcinoma) - suaugusiųjų kepenų ląstelių karcinoma – dažniausias kepenų vėžio tipas, sudarantis apie 75–80 proc. kepenų vėžio atvejų.

Suaugusiųjų kepenų ląstelių karcinoma išsivysto iš hepatocitų ir dažnai siejama su lėtinėmis kepenų ligomis. Ligos pradžioje vystosi kepenų uždegimas, kurį gali sukelti virusinė hepatito C arba B infekcija, piktnaudžiavimas alkoholiu, nutukimas, retos kepenų ligos. Vėliau uždegiminiai pokyčiai progresuoja į fibrozę ir cirozę, kuri gali transformuotis į suaugusiųjų kepenų ląstelių karcinomą. 

Kolorektalinis vėžys ar “storosios žarnos” vėžys yra viena iš 5 dažniausiai pasitaikančių vėžio lokalizacijų Lietuvoje. Kaip ir daugelio kitų, šio vėžio vėžinės ląstelės vėžį gali atsiskirti nuo naviko ir kraujagyslėmis ar limfine sistema nukeliauti į kitus kūno organus. Šis procesas vadinamas metastazavimu. Kituose organuose prigijusios vėžinės ląstelės dauginasi, susidaro nauji navikai – metastazės. Dažnai kolorektalinio vėžio metastazės aptinkamos kepenyse. Metastazėms kepenyse efektyvus gydymo metodas gali būti TACE – lokali intraarterinė chemoterapija į kepenis. 

TACE Lietuvoje

Lietuvoje šios procedūros atliekamos daugiau nei dešimt metų universitetinėse ligoninėse – LSMUL Kauno klinikose, Klaipėdos Universiteto ligoninėje, VU ligoninėje Santaros klinikose, taip pat Nacionaliniame vėžio institute.  

Parenkant kepenų ląstelių (hepatoceliulinės) karcinomos (HCC) gydymo metodą, labai svarbu įvertinti ne tik radiologines HCC ypatybes, bet ir kepenų funkciją bei funkcinę paciento būklę. Šiam tikslui naudojami Barselonos klinikos kepenų vėžio (angl. Barcelona-Clinic Liver Cancer, BCLC) stadijavimo kriterijai. Pagal šias gaires TACE gali būti taikoma B stadijoje. B stadijos (tarpinės) atveju transarterinė chemoembolizacija yra rekomenduojamas gydymas. Daugelis tyrimų patvirtina TACE ankstyvose ir šiek tiek pažengusiose stadijose.

Sergant BCLC 0 stadija (labai ankstyva HCC), TACE galėtų būti alternatyva pacientams, kuriems netinka radijo dažnio ar mikrobangų abliacija arba kepenų rezekcija. Pacientams, sergantiems BCLC A stadija, kombinuotas TACE ir terminės abliacijos metodas užtikrina geresnę vietinę naviko kontrolę nei vien tik abliacija. TACE gali būti naudojama kaip „bridžingo“ terapija pacientams, laukiantiems kepenų transplantacijos. Pacientams, sergantiems BCLC B, TACE suteikia išgyvenamumo pranašumą, palyginti su paliatyvaus gydymo galimybėmis. 

Procedūra

TACE procedūra atliekama intervencinių radiologų angiografijos operacinėje. Per kirkšnį į naviką maitinančią kraujagyslę specialiu mikrokateteriu selektyviai įvedamos mikrosferos, kurių paviršius prieš procedūrą būna impregnuotas chemoterapiniu preparatu. 

 

TACE procedūrų praktika

Atliekama kontrolinė angiografija, angiografo ekrane matosi kontrastu užpildytą auglys. Tai – be galo tikslus ir saugus metodas, leidžiantis paveikti tik naviką, nepažeidžiant ne tik kad kitų organų, audinių, bet ir likusios sveikų kepenų dalies. Vaistas, kuris yra absorbuotas mikrosferų paviršiuje, žymiai ilgiau veikia suvėžėjusį kepenų audinį, lyginant su kitais  gydymo metodais. Mikrosferoms patekus į smulkias naviko kraujagysles, sutrinka kraujotaka, vystosi navikinių ląstelių išemija ir nekrozė. 

TACE fotogalerija

Produktai

Untitled design

RADIFOCUS intorducer

TERUMO gamintojo introduceriai, skirti įterpti per odą į kraujagyslę, kad būtų lengviau atlikti intervencinę procedūrą

Untitled design (1)

RADIFOCUS viela

TERUMO hidrofilinė kreipiamoji viela, padengta poliuretano, hidrofilinės polimerinės dangos, skirta nukreipti kateterį į norimą kraujagyslių sistemos vietą procedūrų metu

Untitled design (2)

RADIFOCUS kateteris

Angiografinis arba diagnostinis TERUMO kateteris angiografinėms procedūroms, naudojamas su kreipiamaja viela: tiekia radioaktyvią terpę ir medžiagas į pasirinktas kraujagyslių sistemos vietas

Untitled design (3)

LIFE PEARL

TERUMO sukurtos vaistų išskiriams mikrosferos LifePearl yra PEG (polietilenglikolio) embolizacijos mikrosferos, į kurias galima įkelti chemoterapinių medžiagų

Susisiekime

Kilo klausimų ar norite sužinoti daugiau apie mūsų sprendimus? Parašykite ir netrukus mūsų ekspertas su Jumis susisieks.