Search
Close this search box.

Selektyvi intraarterinė radio terapija (SIRT)

Inovatyvi selektyvi intraarterinė radio terapija (SIRT) – vėžio gydymo metodas, kurio metu yra atliekama kepenų naviko kraujagyslių embolizacija (užkimšimas) radioaktyviomis dalelėmis. SIRT procedūros taikomos neoperabilių (netinkančių operaciniam gydymui) kepenų navikų ir metastazių į kepenis atvejais. Embolizacija – kraujagyslės spindžio dalies arba viso kraujagyslės spindžio užkimšimas, kraujo tėkmės sustabdymas kraujagysliniuose dariniuose.

Radioembolizacija Holmium-166 radioizotopu.

Po procedūros su radioaktyviąja medžiaga išmatuojamas paciento skleidžiamas radioaktyvumo fonas. Jei pacientas gydytas lokalaus gydymo metodu, radioaktyvumas lokalizuojasi toje vietoje, kur yra suleistas. Po procedūros buvo išmatuotas didesnis radioaktyvumo fonas, todėl tam tikrai laikui taikomos paciento izoliacijos priemonės – pacientas parą laiko būna atskiroje palatoje, kol tampa saugus aplinkai ir gali grįžti į namus. 

SIRT taikymas

Tarptautinės gairės rekomenduoja SIRT kaip vieną iš HCC ir mCRC navikų gydymo metodų. Juo siekiama padidinti bendrą išgyvenamumą pacientams, sergantiems pažengusių stadijų HCC navikais, kuriems ankstesnis gydymo metodai nebuvo sėkmingi. 

Ankstyvosios stadijos pacientams, sergantiems HCC, SIRT taip pat siekiama suteikti galimybę atlikti gydomąjį gydymą, pvz., „bridžingą“ iki transplantacijos, siūlant naviko kontrolę, kad pacientas liktų transplantacijos laukiančiųjų sąraše ilgesnį laiką. Jis taip pat gali būti naudojamas pacientų navikų mažinimui, kad būtų galima atlikti rezekciją. 

SIRT procedūra

Radioembolizacijos procedūrą sudaro 2 etapai – diagnostinis ir gydymo etapas. Abiejų etapų eiga vienoda, skiriasi tik suleidžiamo radioizotopo kiekis. Diagnostinio etapo metu suleidžiama nedidelė radioaktyvaus preparato dozė. Šis etapas skirtas tiksliai pamatyti į kurias sritis patenka preparatas, kad pacientui būtų galima atlikti saugią gydomąją procedūrą. Siekiant pasiekti kuo geresnį efektą, pasitelkus specialias programas suskaičiuojama, kokia dozė reikalinga konkrečiam židiniui ir konkrečiam pacientui. Taip pacientui pritaikomas individualizuotas gydymas, kai jo taktika – vaisto dozė ir gydoma vieta parenkama personalizuotai.  

 

Mažai invazinės intervencinės procedūros metu holmio mikrosferos yra paskleidžiamos naviko audinyje, o izotopo skleidžiama beta spinduliuotė veikia naviko biologiją ir skatina naviko ląstelių žūtį. Holmio izotopas turi unikalių savybių, kaip papildomai skleidžiama mažos energijos gama spinduliuotė ir paramagnetinė spinduliuotė, dėka kurių izotopas matomas diagnostinėje įrangoje. Tai leidžia itin tiksliai planuoti procedūrą ir apskaičiuoti individualiai paskiriamo radioaktyvumo dozę, kad gydymas būtų ko sėkmingesnis ir neturėtų rimtų pašalinių poveikių

SIRT eiga ir gydymo scenarijai

Greitai augantys kepenų navikai turi daug maitinančių kraujagyslių, būtent šia savybe gydytojai ir stengiasi pasinaudoti. Jų užduotis yra kraujagysles identifikuoti ir naudojant specialias navigacines angiografines programas į jas patekti. Gydymo metu punktuojama rankos ar šlaunies arterija, specialiais nukreipiamaisiais kateteriais patenkama į kepenų arterijas, o dar plonesniais mikrokateteriais (0,6-0,8mm diametro) pasiekiamos naviką maitinančios arterijos ir su kraujo srove lėtai suleidžiamos radioaktyvias daleles. Tiksliai apskaičiuotas dalelių kiekis „užstringa“ naviko mikrokraujagyslėse, vyksta vidinė apšvita – radioaktyvumu naikinamos šalia esančios navikinės ląstelės.

Lentelė: Different clinical scenarios for the use of SIRT in HCC that determine the usefulness of MAA analysis

SIRT procedūrų praktika

Atliekama kontrolinė angiografija, kurios metu yra stebimas kontrastu užpildytą auglys. Selektyvi intraarterinė radio terapija (SIRIT) – itin tikslus ir saugus metodas, leidžiantis paveikti tik naviką, nepažeidžiant kitų organų, audinių, bet ir likusios sveikų kepenų dalies. Vaistas, kuris yra absorbuotas mikrosferų paviršiuje, žymiai ilgiau veikia suvėžėjusį kepenų audinį, lyginant su kitais kepenų vėžio gydymo metodais. Mikrosferoms patekus į smulkias naviko kraujagysles, sutrinka kraujotaka, vystosi navikinių ląstelių išemija ir nekrozė.

SIRT fotogalerija

Radioembolizacija yra viena iš lokalios terapijos rūšių, nuo 2022 m. įtraukta į tarptautinius kepenų vėžio gydymo gidus. Ši procedūra Lietuvoje kompensuojama Privalomojo sveikatos draudimo biudžeto lėšomis. 

Produktai

9

QUIREM SPHERES

TERUMO organiacijos „Holmium“ platforma yra pirmoji SIRT: visapusiška platforma, skirta gydyti neoperuojamus kepenų navikus. Quiremspheres™: vienintelė terapinė SIRT mikrosfera, naudojama kaip visiškai integruotos platformos dalis

10

OCCLUSAFE

TERUMO gamintojo okliuzinis balioninis mikrokateteris suteikia galimybę perskirstyti kraujo tėkmę ir pasiekti mikro cirkuliaciją, o tai padidina gydomųjų medžiagų kaupimąsi tiksliniame pažeidime ir sumažina netikslinę embolizaciją.

Untitled design

PROGREAT

TERUMO mikrokateteris su integruota viela, skirtą terapinei embolizacijai ir angiografijai periferinėse kraujagyslėse. Lengva naudoti, atsparus sulenkimams, distalinis lankstumas

Untitled design (1)

ANGIO SEAL VIP

Angio-Seal™ VIP kruajagyslės uždarymo priemonė skirta uždaryti ir sumažinti laiką iki hemostazės bendrosios šlaunikaulio arterijos punkcijos vietoje pacientams, kuriems buvo atliktos diagnostinės angiografijos arba intervencinės procedūros

Susisiekime

Kilo klausimų ar norite sužinoti daugiau apie mūsų sprendimus? Parašykite ir netrukus mūsų ekspertas su Jumis susisieks.