Vaikų kepenų vėžys – itin sudėtinga liga, ypač kai navikas išplitęs ir apima didelę dalį kepenų. Tokiais atvejais operacija dažnai tampa nebeįmanoma, vien chemoterapijos procedūros nepakanka, o kepenų persodinimas dėl vaiko anatominių ypatumų ar donorų stokos gali būti sunkiai įgyvendinama išeitis.
Inovatyvus, lokaliai veikiantis gydymas – transarterinė chemoembolizacija (TACE) gali būti tinkamas gydymo būdas sudėtingais vaikų kepenų vėžio atvejais. TACE – tai specialus gydymo būdas, kai priešnavikiniai vaistai suleidžiami tiesiai į naviką maitinančias kepenų kraujagysles, kartu laikinai sustabdant jų kraujotaką. Toks gydymas padeda vaistams veikti tiksliai ten, kur reikia, apsaugant aplinkinius audinius.
TACE metodas buvo pritaikytas Kauno klinikose gydant vos trejų metų vaiką, kuriam buvo diagnozuotas išplitęs kepenų vėžys – hepatoblastoma. Kadangi navikas buvo apėmęs beveik visas kepenis, chirurginė operacija nebuvo įmanoma. Dėl sudėtingos kraujagyslių sandaros nebuvo galima ir kepenų transplantacija iš gyvo donoro.
Gydytojų komanda, vadovaujama intervencinės radiologijos skyriaus vadovo dr. Andriaus Pranculio, nusprendė taikyti TACE metodą. Procedūros metu į naviką vedančias kepenų arterijos šakas buvo įvesta specialių mikrosferų, kurios nunešė priešnavikinius vaistus ir užkemšo naviką maitinančią kraujotaką.
Šios procedūros metu pirmiausia buvo gydyta dešinioji kepenų sritis, kurioje navikas buvo išplitęs daugiausiai. Po procedūros buvo užfiksuoti pirmieji teigiami požymiai – pradėjęs nykti navikas ir sumažėję vėžio žymenys kraujyje. Artimiausiu metu planuojama atlikti dar vieną procedūrą kairiajoje kepenų pusėje.
Kai įprasti gydymo būdai nepadeda, net labai sudėtingose situacijose, galima rasti išeitį, o metodai, tokie kaip TACE, suteikia vilties ir realią pagalbą net patiems mažiausiems pacientams.